top of page

ЦИФРОВІ АКТИВИ

Топ-10 криптообмінників

де дешевше купити біткоїн та USDT за гривню або долари

Війна і запроваджені НБУ валютні обмеження в рази збільшили попит на послуги криптообмінників та змінили запити їх клієнтів. Криптовалюту почали частіше використовувати для закордонних переказів. Де і як вигідніше придбати токени, розбирався «Мінфін»

Чому українці звертаються до криптообмінників

Основна причина популярності криптобмінників  — запровадження цілої низки обмежень, які діють на фінансовому ринку. Зокрема, фізособи практично не мають можливості здійснювати SWIFT-перекази валюти за кордон. Виключення — оплата навчання чи лікування, сплата аліментів, повернення кредитів та придбання товарів для ЗСУ.

 

Дозволена сума для переказу за кордон обмежується 100 тис. грн на місяць, готівкою можна вивезти без декларування еквівалент 10 тис. євро. Якщо ж мова йде про більшу суму, то тут без декларування не обійтися, а для цього потрібно надати документ про підтвердження зняття коштів із банківського рахунку. Зробити це може бути також непросто, адже в банках діє ліміт видачі готівки на добу в еквіваленті 100 тис. грн. Крім цього, така довідка діє лише 90 днів, та головне, що не всі можуть її надати. Адже багато хто не розміщував кошти в банку.

3 (3).jpg

Існують обмеження також і на використання гривневих карток за кордоном. Ліміт на зняття коштів із картки становить 12,5 тис. на тиждень, а розраховуватись можна не більше ніж на 100 тис. грн на місяць.

 

З труднощами зіткнулися також клієнти криптобірж. Якщо на початку повномасштабної війни ліміт на поповнення їхніх рахунків становив 100 тис. грн. на місяць, то зараз у більшості випадків рахунки криптобірж не можна ані поповнити, ані вивести з них кошти на картки українських банків. Причина в тому, що бетінгові компанії використовували подібні шлюзи, що й криптобіржі. Тож, коли закрили лазівку для перших, унеможливили роботу і других. Водночас, низка криптообмінників використовують інші методи переказів, а тому продовжують працювати з картками українських банків.

1 (3).jpg

«Купівля криптовалюти (і, за необхідності, її подальший обмін на готівку в валюті) - це один із способів обійти валютні обмеження. До того ж, дуже багато українців зараз перебувають за кордоном і їм регулярно потрібно надсилати кошти членам сімей, родичам, друзям в обох напрямках. За допомогою криптовалют це зробити набагато простіше, а буває навіть і вигідніше», — розповіли «Мінфіну» в сервісі з підбору криптобмінників Obmify.

Про аналогічні запити їхніх клієнтів говорять і представники криптообмінника 100btc: «Зберегти гроші, відправити їх за кордон собі чи близьким, та інвестувати, щоб знизити загальне знецінення».

2 (3).jpg

Як змінюється кількість клієнтів

Представники сервісів стверджують, що їхніми послугами користуються ситуативно. «Особливі сплески кількості клієнтів були на початку війни. Оскільки багато людей виводили активи. Втім, ситуація постійно змінюється. Наприклад, навесні 2023 року деякі підприємці почали повертати активи до України з метою відкриття бізнесу. Наразі цифри кількості клієнтів більш-менш стабільні», — повідомили «Мінфіну» у криптообіннику Bitmore.

3 (4).jpg
4 (2).jpg

«Постійні клієнти потроху повертаються до країни, нові - ставляться з пересторогою у ці важкі часи, але ми робимо все можливе для їх комфорту, тому вони теж повертаються до нас», — розповідають в криптообміннику Сashout.

Улюблена пара користувачів криптообмінок

13.jpg

За загальною капіталізацією, беззаперечний лідер серед криптовалют у світі — біткоїн, у якому інвестори тримають $582 млрд. Це приблизно в 7 разів більше за капіталізацію найпопулярнішого стейблкоїну USDT — криптовалютного аналога долара США.


Але саме цей стейблкоїн, як запевняють представники українських криптообмінників, найчастіше обирають їхні клієнти, біткоїн — на другому місці за попитом.Найпопулярніша валюта, за яку купують активи, — долар США.

«Однозначним лідером є USDT. Найчастіше його купують з гривневих карток. До війни в українців була можливість робити це безпосередньо на централізованих біржах, але зараз така можливість відсутня», — зазначили у Obmify.

У Bitmore говорять, що найпопулярніший формат — купівля крипти за долари, та так звані «перестановки», коли за валюту купується USDT, а потім в іншій країні обмінується на долари. Такі «перестановки» активно замінюють класичні сервіси переказу рідним (Western Union та інші), а швидкість видачі готівки за найпопулярнішими напрямами досягає 30 хвилин.

12.jpg

Представники Сashout найпопулярнішою парою також назвали  готівковий долар та USDT. Із досвіду працівників 100btc також найбільше купують USDT і біткоїн, а розраховуються за них переважно готівковим доларом.

 

Популярність USDT для переказів можна пояснити стабільністю його курсу, який завжди майже дорівнює ціні американської валюти. Таким чином, якщо сьогодні клієнт робить переказ, а через декілька днів знову виходить в готівку в іншій країні, він може не хвилюватись, що за цей час його актив втратить в ціні.

Як влаштовані криптообмінники

Принцип роботи практично всіх криптообмінників, які перевірив «Мінфін», зрозумілий, а меню досить просте. Клієнт обирає, який актив планує купити та яким способом розрахуватись за нього. Наприклад, купує біткоїн, а платить гривнею. Після цього сервіс вказує, скільки токенів той отримає.

 

На відміну від централізованих бірж, криптообмінники не надають послугу зберігання активів, а лише переводять їх на вказаний клієнтом рахунок. Отримані монети можна переказати на свій рахунок на біржі або будь-який інший гаманець.

16.jpg

Якщо ж клієнт планує купити криптовалюту за готівку, йому можуть запропонувати передати кошти через кур'єра або під'їхати до офісу компанії. Як пояснюють у Сashout, безпечніший саме другий варіант, адже клієнт розуміє, кому віддає гроші, також в офісі можна звірити номера гаманців і лише після цього провести переказ.

 

За словами експертів, онлайн-обмін вважається ризикованішим, ніж готівковий, адже зараз існує велика кількість фальшивих акаунтів, які застосовують шахрайські схеми для отримання коштів.

Існують також сервіси з підбору обмінників. Як приклад, можна розглянути Obmify. Тут клієнт так само вводить валюту, яку хоче купити і якою розраховуватиметься, а сайт видає перелік обмінників, які можуть провести таку операцію, а також вигідніший курс.

Комісії та курси в обмінниках

«Мінфін» перевірив умови купівлі криптовалюти в 10 криптообмінниках. До нашого рейтингу ми обрали ті компанії, які є найактивнішими у медіа та які найшвидше знаходяться у пошукових системах. Такий підхід дозволяє розглянути саме ті обмінники, на які, найімовірніше, натраипить людина, яка хоче придбати криптовалюту, але ще не має досвіду користувача.

 

Редакція вирішила перевірити ціни на придбання біткоїну і USDT за гривню та долари. При цьому ми звернули увагу на умови як безготівкових, так і готівкових розрахунків.

19.jpg
18.jpg

Ціни на криптовалюти на цих сервісах ми перевірили впродовж декількох годин одного дня, таким чином значних коливань в ціні за цей час на відбувалося. Також ми зафіксували ціни, які були на активи на момент перевірки за даними інвестиційних сайтів, які безпосередньо не займаються торгівлею криптовалютою. Так, біткоїн у той момент оцінювався у $25,958 тис. USDT — $1,0001. Курс гривні щодо долара в традиційних обмінниках становив, за даними «Мінфіну»,  38,15, а біткоїн в гривні, якщо виходити з цього курсу, коштував 990,297 тис. грн.

Криптовалютні обмінники можуть заробляти з 2 джерел: комісії за обмін та різниця між курсом продажу та купівлі активів. Зазвичай, коли клієнт зазначає що і на яку суму він планує купити, сервіси вказують кількість токенів, яку він отримує вже із врахуванням комісії. Виходячи саме з цього показника, ми і перераховували реальний курс біткоїна та USDT - тобто комісії вже враховані.

 

Як виявилось, із 10 криптообмінників, які обрала редакція, здійснити онлайн-купівлю активів за гривню можна лише у трьох. Також на деяких платформах, як варіант розрахунку, вказуються картки українських банків, але якщо обрати їх, з'являється повідомлення що тимчасово операція недоступна.

 

Так само лише в трьох обмінниках можна онлайн розраховуватись за крипту доларами США. При цьому, зважаючи на обмеження регулятора, операції проводяться не з банківських карток, а через цифровий гаманець Advanced Cash.

Онлайн-переказ

Готівка

Крипто-

обмінник

Гривня/біткоїн

Гривня/

USDT

Долар США/біткоїн

Долар США/USDT

Крипто-

обмінник

Гривня/біткоїн

Гривня/

USDT

Долар США/біткоїн

Долар США/USDT

-

-

-

-

1020525

39,33

26693

1,03

1184976

45,65

26560

1,025

-

-

26537

1,022

Bitcoin24

1090680

42,03

-

-

changeit

1106368

42,71

-

-

Bitcoin24

-

-

-

-

changeit

-

-

-

-

buybank

-

-

-

-

crypto-money24

-

-

-

-

buybank

1025248

39,87

26745

1,031

crypto-money24

1020410

39,16

26595

1,026

crybex

-

-

-

1,06*

crybex

-

-

26826

1,034

obmenat24

-

39,95

-

1,007*

obmenat24

-

-

-

1,03

coin24

-

-

26321*

1,011*

coin24

-

-

26785

1,028

*цифровий гаманець Advanced Cash

Крипто-

обмінник

100btc

Cashout

Bitmore

Bitcoin24

changeit

buybank

crypto-money24

crybex

obmenat24

coin24

Вибір обмінників, які працюють з готівкою, ширший. Гривню, виходячи з інформації на офіційних сайтах, готові приймати 5, а долар – 7.

 

Щодо курсів, то відразу варто вказати, що всі вони виявились гіршими за «теоретичні», які ми взяли з інвестиційних сайтів. Якщо загалом USDT оцінювався майже так само як долар, то при придбанні в обмінниках він коштував дещо дорожче. Також, як виявилося, купити готівковий долар за гривню в традиційних обмінниках вигідніше, ніж USDT. На всіх сервісах дорожчим виявився і біткоїн, ніж ми зафіксували на початку перевірки.

 

Водночас, якихось надзвичайно великих відмінностей у ціні редакція не помітила. Так, дорожче, але, зважаючи на переваги, які надає криптовалюта, ціни можна вважати цілком прийнятними. Також варто розуміти, що відмінність в ціні повязана не лише із заробітками безпосередньо обмінників, але й з платою за блокчейн, уникнути якої не вдасться, навіть якщо самі обмінники відмовляться від будь-якої винагороди за роботу.

Однозначно ж сказати, який обмінник найвигідніший, не можна. У різних операцій виявились різні фаворити. Наприклад, якщо придбати криптовалюту за готівкову гривню, то ціни можуть бути кращі у 100btc, а за готівковий долар — Bitmore. Таким чином, кожен може порівняти ціни у різних сервісах та обрати найзручніший для себе.

bottom of page