СПЕЦПРОЄКТ
Фактори ризику для курсу долара восени 2022 року
Останнім часом українців все більше турбує питання: «Що буде з курсом долара?». Нацбанк ще у липні розпорядився прибрати з вулиць відповідні вивіски, які щодня оновлювалися у бік зростання гривні. Такі заходи допомогли приборкати апетити спекулянтів, проте зростання цін на базові товари у супермаркетах простежується регулярно. ЗМІ тим часом дедалі частіше лякають ймовірністю підвищення курсу долара до 50 гривень. У цій статті аналітики LBLV розкажуть про те, що восени впливає на курс американської валюти та за скільки українці зможуть купити її до початку зими.
Що відбувається із доларом на світовому валютному ринку?
Європейська валюта вже повністю пройшла етап коригування до долара США. На думку аналітиків, її плавне зниження до 0,95 долара цілком може продовжитися. При цьому вагомих причин для падіння євро найближчим часом немає.
На початку жовтня євро востаннє спробувало пробити рівень паритету та практично досягло своєї мети. Але згодом валюта знову взяла курс на зниження. Негативу в цьому випадку додає поетапне нарощування базисної ставки Федрезервною системою Сполучених Штатів. Останні кілька місяців поспіль регулятор підвищував показник на 75 базових пунктів. Така міра була запроваджена для більш ефективної боротьби з інфляцією в країні, яка, як відомо, побила всі рекорди цього року.
Економісти канадського Центробанку вважають, що такий стан справ – тимчасовий і невдовзі долар почне знижуватись. Зазначені ними терміни коливаються у межах 1-2 кварталів 2023 року. Експерти впевнені, що на цей час американський Федрезерв перейде до пом'якшення своєї грошово-кредитної політики.
А ось фахівці японського банку MUFG припускають, що розворот доларового курсу можна буде простежити до кінця зими. Так чи інакше, поки що передвісників здійснення цих сценаріїв немає.
До японської грошової одиниці долар загалом зростає. Так, у середині жовтня валютна пара пробила мінімальну позначку 146,81 єни, що раніше спостерігалась у 1998 році, зазначає LBLV. У цей період USD/JPY рухається до свого нового цінового рекорду. Однією з основних причин є все та ж політика нарощування базисної ставки ФРС і пом'якшувальна від Банку Японії.
Що впливає на пару USD/UAH: причини зростання та падіння
Ситуація на міжнародному ринку цілком зрозуміла. Тепер намагаємось розібратись у тому, чого чекати від валютної пари долар/гривня, які події та дії регуляторів впливають на її курс та чи варто переживати.
Що може здешевити долар?
Наразі підтримку гривні до світових валют забезпечує реструктуризація валютних облігацій та відновлення експорту зернових. За словами економістів, тиск на валютні резерви після того, як термін повернення боргу та сплати за ним відсотків було перенесено на два роки, значно зменшився.
Крім того, важливу роль відіграють гранти та кредити від іноземних партнерів. Лише у серпні Україна отримала 3 мільярди доларів таким чином. Попри те, що ця сума виглядає досить великою, вона покриває лише частину запитів Міністерства фінансів та НБУ. До кінця року очікується одержання приблизно 13 мільйонів доларів від західних партнерів. Цих грошей вистачить на кілька місяців покриття дефіциту в держбюджеті.
Не можна залишити без уваги й хороші новини з лінії фронту, які йдуть на користь гривні.
Ще одним важливим фактором впливу варто відзначити зниження попиту на імпорт через ослаблення економіки. Голова департаменту аналітичних досліджень Raiffeisen Bank Олександр Печерицин вважає, що переорієнтація ринку на продукцію українського виробництва може скоротити дисбаланси у фінансовому секторі.
Чинники, які сприяють зростанню долара
До кінця листопада Україна продовжить спрямовувати більшість коштів із держбюджету на оборонний сектор та соціальні виплати. Попередні підрахунки аналітиків показують, що розрив між надходженнями до скарбниці та витратами становитиме близько 7 мільярдів доларів, тоді як зараз його показник наближається до 5 мільярдів доларів. Оскільки нам ще доведеться пережити опалювальний сезон в умовах війни, точно сказати про зміну курсу долара поки що складно. Але те, що він з великою ймовірністю зросте – поки що факт.
Основною перешкодою для забезпечення надходжень необхідних обсягів коштів у скарбницю від розміщення боргових цінних паперів є застарілий відсоток прибутковості військових облігацій, вважають аналітики LBLV. Його підвищення – необхідний крок як мінімум тому, що відсоткова ставка в країні вже становить 25%, а інфляція поступово наближається до позначки 30%.
Підтримку американській валюті щодо гривні також забезпечує величезний попит. У серпні українці вперше з початку війни придбали доларів більше, ніж продали. При цьому різниця виявилася суттєвою: 107 мільйонів доларів. Причиною цього можна назвати дозвіл Нацбанку продавати більше готівкової валюти громадянам. Щоправда, якщо подумати логічно, це мало спричинити лише збільшення попиту.
Певну роль відіграють негативні сценарії від Мінекономіки. Так, на початку осені засоби масової інформації почали активно розповсюджувати повідомлення про те, що у плані наступного року курс долара закладено на рівні 50 гривень. Ця новина не на жарт схвилювала українців і продовжує залишатися в топі найбільш обговорюваних й досі. Але важливо розуміти, що ці цифри є уособленням найгіршого сценарію, який прорахувало Мінекономіки. Далеко не факт, що його буде реалізовано.
Найменшою з причин, чому долар може зміцнитися, є традиційне сезонне зростання. У поточному році цей фактор впливу значно втратив свою актуальність через тривалу війну.
Погані новини з фронту можуть збільшити спекулятивний тиск на гривню та спричинити черговий девальваційний вплив. Те саме можна сказати й про газові постачання. Аналітики кажуть, що для того, аби пережити майбутню зиму, Україні необхідно придбати на світовому ринку близько трьох мільярдів кубометрів палива. Цілком імовірно, що такий обсяг постачання буде забезпечений за програмами допомоги. У такому разі долар суттєво не підніметься.
Зрештою, інтервенції НБУ. Сьогодні підвищення офіційного курсу долара є малоймовірним. Регулятор швидше за все продовжить нарощування для того, щоб досягти позитивного сальдо своїх активних операцій.
Що може змінити курс долара цієї осені?
Перша половина осені відзначилася зростанням американського долара до гривні. Чи варто чекати продовження цієї тенденції ближче до зими? На думку більшості економістів, цілком імовірно, що найближчими днями Нацбанк оголосить про черговий етап корекції. Оновлений доларовий курс може становити 39-40 гривень офіційно. Як це вплине на життя простих українців – розповімо далі.
Вартість продуктів
Прогноз щодо інфляції НБУ за вересень у 24,4% не підтвердився – показник виявився вищим і склав 24,6%. Причин для цього є багато:
• боротьба проти окупаційного режиму РФ, що досі триває;
• чергова хвиля коронавірусу;
• проблеми з ланцюжками постачання;
• рецесія, яка збільшує інфляційний показник і в інших країнах;
Продукти харчування вже почали дорожчати. Яйця, сир та молоко потрапили «під роздачу» першими. За ними готуються змінити цінник сало та м'ясна продукція.
Паливо
Аналітичні прогнози щодо сировинного ринку більш позитивні. Так, експерти LBLV упевнені, що до кінця осені бензин значно не подорожчає. Річ у тім, що вартість нафти в доларах на світовому ринку знизилась. Отже, ціна закупівлі палива в Україні також впала.
Комуналка
Даний чинник безпосередньо залежить від долара, оскільки у цій валюті відбуваються закупівлі газу. Але є нюанс: Володимир Зеленський підписав указ про запровадження мораторію на підвищення тарифів на комунальні платежі до закінчення воєнного періоду. Отже, платити за газ доведеться стільки ж, скільки й у лютому.
Чи можна розглядати долар для інвестування?
Поради експертів щодо вкладень у долар відрізняються між собою, оскільки ринкова ситуація щодня змінюється і точно передбачити, що буде завтра нереально. Загалом усі схиляються до того, що американський долар зростатиме. Але те, наскільки він подорожчає, і як сильно коливатиметься курс, багато в чому залежить від політики Національного Банку та новин.
Сьогодні велика кількість українців продовжує зберігати свої грошові запаси у доларах. Якщо ви один із них, краще розділіть кошти на кілька іноземних валют у рівних частинах. Так ви підстрахуєте себе від економічних ризиків, до яких схильний глобальний ринок (відновлення після тривалої пандемії, наслідки військових конфліктів і провокацій у різних країнах тощо). Особливо вигідною ця стратегія виявиться для тих, хто звик зберігати фінанси у гривні.
Водночас багато економістів упевнені в тому, що в короткостроковій перспективі (6-12 найближчих місяців) долар цілком можна розглядати як «валюту-притулок». Привабливість резервної грошової одиниці йому додає продовження жорсткої монетарної політики ФРС, про що ми вже писали раніше. Але варто уважно стежити за змінами курсу американського держоргану, адже вже в першій половині 2023 року долар може втратити свої позиції через зниження базисної ставки, вважають у LBLV.
Сьогодні передбачити, яка валюта виявиться найвигіднішою для вкладень важко. Все через те, що інфляція накрила абсолютно всі економічно сильні держави. Крім Сполучених Штатів, це Євросоюз, Великобританія, Данія і Канада. Та що там, навіть стабільна Швейцарія фіксує нові рекорди цін на базові товари.
У що інвестувати, якщо не в
долар?
Цілком логічне питання: «Як сьогодні вберегти свої гроші від впливу інфляції, не вкладаючись у валюти?». Варіантів кілька:
Дорогоцінні метали
Криптовалюти
Військові облігації
Земельні ділянки
Кожен із цих варіантів відрізняється відсотком, терміном дохідності, а також ступенем ризику. Найбільша ймовірність втратити гроші є в випадку з цифровими активами.
Не всі зараз готові інвестувати у нерухомість. У такому випадку існує ризик не тільки втратити свої квадратні метри внаслідок ракетного обстрілу, але й суттєво збільшити час очікування здачі проєкту.
Обирайте лише ті варіанти вкладень, які вам зрозумілі та доступні.